Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Start KOnZ ZG PTTK Informacje KOnZ Krajowa Narada Aktywu Opieki nad Zabytkami
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Krajowa Narada Aktywu Opieki nad Zabytkami odbyła się w Łodzi w dniach 6-7 marca 2010 roku w obiekcie Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK. W naradzie uczestniczyło 26 delegatów, co stanowiło 86% wszystkich zgłoszonych na naradę osób.

W trakcie Narady dużą częścią poruszany spraw były kwestie umocowania prawnego Społecznych Opiekunów Zabytków, ich szkolenia i funkcjonowania. Poruszano również sprawy muzeów regionalnych PTTK.

Zgłoszono następujące wnioski do Zarządu Głównego PTTK:
1. W sprawie restytucji Zamku Królewskiego w Poznaniu – o zwrócenie się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby spowodował rozpoczęcie odbudowy w 2010 roku. Samorządy woj. wielkopolskiego i Poznania przekazały 18 milionów złotych na te prace i pomimo umów z Muzeum Narodowym w Poznaniu prac nie rozpoczęto.
2. W sprawie wznowienia ogólnopolskich zjazdów konserwatorów i społecznych opiekunów zabytków, jako ważnej formy integracji środowisk, wymiany poglądów i istotnej formy szkoleń.
3.  W sprawie utworzenia Centrum Muzealnictwa Społecznego w Puławach (wznowienie wniosku z KNAOnZ 2006).

Wystosowano również apel na Kongres Krajoznawstwa Polskiego o rozpatrzenie możliwości udziału działaczy PTTK przy inwentaryzacji zabytków za wschodnią granicą kraju. Dotyczy to szczególnie Oddziałów przygranicznych, jako forma współpracy sąsiedzkiej.

W trakcie KNAOnZ wybrano skład Komisji Opieki nad Zabytkami ZG PTTK w XVII kadencji. Fotorelację z narady można obejrzeć pod adresem: http://picasaweb.google.pl/zan.pawel/2010030607OdzKrajowaNaradaAktywuOpiekiNadZabytkamiPTTK